Zatı Şahane Ne Demek aslında okunduğu zaman kişide olumlu bir izlenim uyandırmaktadır. Bu anlamda da bakıldığında kelime anlamı da oldukça olumludur. Türkçe zengin bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlatmak istediğiniz birçok şeyi anlatma imkanınız bulunmaktadır. Özellikle anlatmak istediğiniz durum karşınızda olan insanı kırma ihtimali bulunmaktaysa daha farklı bir yolla anlatabilirsiniz. Türkçe de anlatma istediğiniz konular ile ilgili olarak birkaç yöntem bulunmaktadır. 

 • Deyim ile anlatım özellikle deyim kullanarak anlatmak istediğiniz konuları kolaylıkla anlatabilirsiniz. 
 • Mecazi anlatım bazı kelimeleri veya durumları mecaz içeren kelimeler ile de anlatabilirsiniz. 
 • Atasözü kullanarak anlatım atasözleri de cümleleri ve durumları anlatmak için kullanabileceğiniz yöntemler arasında bulunmaktadır. 

Zatı şahane kelime anlamı olarak baktığınız zaman kusursuz neredeyse hiç hata yapmayan kişiler ile ilgili olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda mesela bir kişi için bu kişi hiç hata yapmaz neredeyse mükemmel biridir demek uzun bir iştir. Bu anlamda bu kişi zatı şahanedir demek daha kolay ve pratik olacaktır. 

Zatı Şahane Cümle İçerisinde Kullanımı 

Zatı şahane cümle içerisinde kullanımına bakacak olursak özellikle ödev araştıran kişiler için bu kullanım oldukça kullanılmaktadır. Özellikle ilköğretim öğrencilerinin Türkçe derslerinde oldukça sözlük kullanılmaktadır. Sözlük kullanımı öğrencinin farklı kullanımları ve kelimeleri öğrenmesi açısın dan önemlidir. 

Türkiye’de özellikle çok fazla sınav uygulanmaktadır. Bu sınavlarda da başarılı olmak istiyorsanız kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Türkiye de özellikle paragraf soruları çıkabilecek olan sınavları sizin için bir araya getirdik: 

 • KPPSS 
 • TYT 
 • AYT 
 • LGS 
 • MSÜ 
 • PMYO 

Birçok sınav bulunmaktadır. Bu sınavlarda Türkçe paragraf sorularının yapılabilmesinin en önemli koşullarından bir tanesi kelime anlamlarını bilmektir. Kelime dar ağacınızın iyi olabilmesi de kitap kumanız ile doğru orantılı olacaktır. Bol kitap okuyarak ve okuduğunuzda bilmediğiniz kelimelerin altını çizerek kelimeleri öğrenerek kelime dağarcığınız gelişecektir. Zatı şahane örneklerine bakacak olursak: 

 • Zatı şahane en kıymetli öğretmenlerimizdendir. 
 • Büyük dedem çevresinde hep zatı şahane olarak tanınmaktadır. 
 • Öğretmenlerin birincil görevi vatana ve millete faydalı zati şahane yetiştirmektedir. 

Bu örnekleri de kullanarak bu kelimenin anlaşılması daha kolay olacaktır. 

Zatı Şahane Nasıl Yazılır TDK? 

Zatı şahane nasıl yazılır oldukça araştırılmaktadır. Bu anlamda çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Asma bunlar arasında boğulmadan en doğru bilgiye ulaşmanızın yolu TDK sitesine bakmak olacaktır. Türkiye’de Türk Dil Kurumu Türkçe’nin gelişimi ve yozlaşmaması için ekstradan çaba göstermektedir. Bu anlamda dilimize yabancı kelimelerin nüfuz etmesinin önüne geçmek için birçok çalışma yapmaktadır. Türkçe çok zengin bir dildir. Bu anlamda her dilde olan kelimelerin karşılığı dilimizde de bulunmaktadır. Bu anlamda da kafanıza takılan her soruda TDK sitesine bakmak işinizi kolaylaştıracaktır. Hem kelime anlamları hem yazılımlarını bu sitede kolaylıkla bulabilirsiniz. TDK ya göre zat-ı şahane şeklinde yazımı doğru kabul edilmektedir.