Mesmursuz ne demek? Bu kelimeyi ilk defa duymuş olmanız ya da hayatınız boyunca duymamanız son derece normal bir şeydir. Neden diye soracak olursanız çünkü bu sözcük halk ağzıyla söylenen ve belli bir kesimin kullanmış olduğu bir sözcük olarak pek nadir karşımıza çıkar. Bu sözcük, Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde, özellikle de Isparta ve civarında eski dönemlerde çok fazla kullanımı olan bir kelimedir. Peki, mesmursuz ne anlama gelir? Bu kelimenin kökeni nedir?  Hangi harflerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmıştır? Cümle içinde nasıl kullanılır? Eş anlamlısı nedir? Bugün bu yazımızda mesmursuz kelimesinin Türkçe’de ne anlama geldiğini ve bu kelimenin kökenini ele alacağız. 

Mesmursuz Kelimesinin Anlamı Nedir? 

Mesmursuz kelimesinin anlamı nedir? Sorusu kimi zaman karşımıza çıkan bir sorudur. Sık sık çıkar diyemeyiz çünkü bu kelime aktif olarak kullanılan bir kelime değildir. Bu sebepten dolayı da büyüklerden ya da herhangi yöresel bir film veya da kitaptan öğrenilen bu kelime insanlar üzerinde bir merak uyandırarak sorulmaktadır. Lafı çok fazla uzatmadan bu kelimenin ne gibi anlamlar taşıdığına gelecek olursak; mesmursuz kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) kaynaklarını göz önünde bulundurarak yanıtlayacak olursak, densiz insan, yersiz, gereksiz, dinlemeye değmeyen bir insan, yakışık kaçmayan, yavan, zevksiz, tadı tuzu olmayan, çirkin gibi bir takım anlamlar ifade eder. Yani mesmursuz ne demek TDK şeklinde bir arama yaptığınız zaman, bu kelimenin hangi anlamda kullanıldığı zaman ne gibi bir anlam ifade ettiği de direkt olarak karşınıza çıkar. 

Mesmursuz Kelimesi Ne İçin Kullanılır? 

Mesmursuz kelimesi ne için kullanılır? Diye soracak olursanız bu konuda bir takım kafa karışıklıkları yaşamanız son derece normal olacaktır. Zaten günümüzde pek fazla bir kullanım yeri olmayan bu kelime pek çok kişinin kafasını karıştırabilen bir kelimedir. Mesela mesmursuz sözü bir sıfat olarak mı kullanılmış ya da başka bir durumu ifade etmek amacıyla mı söylenmiş veya da bu kelime tamamen hangi durumlarda ağıza alınmış ve tam olarak ne anlama gelir gibi pek çok soru kafanızı kurcalayabilir. Özellikle Akdeniz Bölgesinin iç kısımlarında yer alan kırsal yerlerde ve köylerde ileri yaştaki insanların ağzından duyma ihtimaliniz yüksek olan bu kelimenin ne gibi bir şeyi anlatmak için kullanıldığını anlayabilmek için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi ilk olarak cümle yapısına bakmak olmalıdır. Cümlede bu kelime ne şeklide geçiyorsa ona göre tam olarak kastedilen şey anlaşılacaktır. 

Mesmursuz Eş Anlamlısı Nedir? 

Mesmursuz eş anlamlısı nedir? Bazı kelimelerin artık eskisi kadar kullanımı yoktur. Kullanılsa bile endemik bir kelime olarak sadece belli bölgeyi kapsar. Bu nedenle mesursuzun eş anlamlısı olarak, gereksiz, pervasız ya da patavatsız sözcüklerini kullanabiliriz.