Kursiyer ne demek kelime anlamı olarak baktığımız zaman herhangi bir bilgi edinimini kazanmak için bir kursa kayıtlı olan öğrencilerin ismidir. Bu anlamda örgün öğretim değil genellikle yaygın eğitim merkezlerinde kursiyer kelime olarak kullanılmaktadır. 

Eğitim ülkemizde kişilere belli bir program dahilinde kazandırılmak istenen hedef davranışlardır. Ülkemizde eğitim ikiye ayrılmaktadır. 

  • Örgün eğitim 
  • Yaygın eğitim 

Örgün eğitim de yaygın eğitim de planlı ve programlı olduğu bilinmelidir. Örgün eğitimde genellikle okullarda görülen eğitim kastedilmektedir. Örgün eğitim kademelerine bakacak olursak: 

  • Anaokulu 
  • İlköğretim 
  • Ortaöğretim 
  • Yükseköğretim 

Örgün eğitim daha çok bu kademelerde yapılmaktadır. Yaygın eğitime bakacak olursak bu eğitim de bir plan ve program halindedir. Örgün eğitimde yaş sınırlaması bulunmaktadır. Ama yaygın eğitim olarak bakacak olursak burada böyle bir durum söz konusu değildir. Yaygın eğitimi halk eğitim merkezlerinde İŞKUR kursları olarak bakıp değerlendirebilirsiniz. Genellikle bu kurslarda da kursiyerlere bir sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile de kişi birçok dalda beceri kazanmaktadır. Aklınıza gelebilecek her alanda kurs bulunabilmektedir. Aynı zamanda ülkemizde sınav hazırlık merkezlerine devam edenler de kursiyer olarak değerlendirilmektedir. 

Örnek verecek olursak Ayşe bir ortaokula devam etmektedir. Ve öğrenci kategorisindedir. Ama zamanla derslerinin zayıflığı ile bir kur merkezine yazılmıştır. Bu öğrencimiz bu kursun da kursiyeri olmuştur. Her ikisinde de bir plan ve programdan söz etmek mümkündür. 

İŞKUR Öğrencilere Ne Kadar Maaş Vermektedir? 

İŞKUR ülkemizde iş arayan ve iş verenleri bir araya getiren devlet kanalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda da özellikle belli iş özellikleri de gerekmektedir. Özellikle İŞKUR’un amacı iş isteyen kişilere iş bulabilmektedir. Bu anlamda vasıfsız bir işçi olsun elinizde ama iş arayanlar mesela bilgisayara sertifikası istemektedir. Bu anlamda İŞKUR iş arayanlara kurslar vermektedir. Bu anlamda da iş bulmasında kişiyi vasıflı konuma getirmeye çalışmaktadır. 

Sertifika almaları bu anlamda oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Kişilerin kendini geliştirmesi ve yetiştirmesi yönünde de destek sağlamaktadır. Kişi iş bulana kadar da kişiye bu kurslara devam ettiği süre boyunca maddi olarak da destek vermektedir. Bu anlamda hangi kişilerin ne desteği alacağı içi İŞKUR danışmanınıza başvurmanız gerekecektir. Çünkü kişilerin aldığı maddi destekler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 

İŞKUR Kurs Ücreti Ne Kadar? 

İşkur kurs ücreti ne kadar? İŞKUR beli periyotlarda kurs açmaktadır. Bu anlamda da bu kurslara kendi de öğrenci yerleştirmektedir. Kendileri bu öğrencilere yerleştirdiği zaman kişilere ödeme yapmaktadır. Ama kendi yerleştirmeyip internet sitesinde çeşitli kurslar için ilan açmaktadır. Bu anlamda dışarıdan da öğrenci kabul etmektedir. Bu ücretler ise oldukça uygun fiyatlı ücretlerdir. Açılan kursun içeriğine göre fiyatlandırma da farklılıklar da görünebilmektedir. Bu anlamda İŞKUR kursları daha çok 80 ve 140 TL arasında değişiklik göstermektedir.