K Belgesi nedir? K Belgesi ne işe yarar? K Belgesi hangi işler için alınması gereken zorunlu bir belgedir? K Belgesi kimlere verilir? Gibi pek çok soru K Belgesi ile ilgili merak edilen konular arasında yer alır. Bu yazımızda ilk olarak K Belgesinin ne anlama geldiğini açıkladıktan sonra bu belgenin ne gibi işler için gerekli olduğu ve nasıl kullanıldığını tek tek ele alacağız. 

K Belgesi K1, 2 ve 3 şeklinde grupları olan, araç yetkinlik belgesidir. Kamyon ya da kamyonet kullanarak ticari bir taşımacılık hizmeti vermek için alınması gereken bir belgedir. Bu belgenin yalnızca yurt içinde yapılan kamyon taşımacılığı için geçerli olan bir belge olduğunu da belirttikten sonra K Belgesi’nin nasıl alındığını anlatmaya başlayabiliriz. 

K Belgesi Nasıl Alınır? 

K Belgesi nasıl alınır? Yurt içerisinde eşya taşımacılığı yapacak olan kişiler, yapmak istedikleri eşya taşımacılığının şekline göre K1, K2 ya da K3 belgesi almakla yükümlüdür. Firma sahipleri ya da yurt içi eşya taşıma firmasının herhangi ortağından biri gerçek ve tüzel kişi olarak bu belgeyi almak için başvuru yapabilir. K Belgesi almak için şartlar, firmanın araçlarının motorlu araç tescil belgesine sahip olması olacaktır. K Belgesi başvurusu nasıl yapılır diye soracak olursanız bu belge için e-devlet sistemine giriş yaparak çok kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı zamanda trafik şube il müdürlüklerine giderek bir başvuru formu doldurarak K Belgesi başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  

K1 Belgesi Kimlere Verilir? 

K1 Belgesi kimlere verilir? K1 Belgesi ticari bir şekilde yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak olan firma sahiplerine verilir. K1 Belgesiyle kaç ton eşya taşınır sorusunu da yanıtlayacak olursak bu ağırlığın şirket için ayrı şahıslar için ise daha farklı ağırlıklar ile değerlendirildiğini söylemek gerekli olacaktır. K1 belgesi için taşıma izni şirketlere 75 ton ağırlığa kadar şahıslar için ise 25 ton ağırlığa kadar bir taşıma yetkisi verilmektedir. 

K2 Belgesi Kimlere Verilir? 

K2 Belgesi kimlere verilir? 3 buçuk ton altı araçlara ticari bir amaç olmadığı durumlarda verilen belge K2 yetki belgesi olacaktır.  

K3 Belgesi Kimlere Verilir?  

K3 Belgesi kimlere verilir diye soracak olursanız bu belge ticari bir şekilde ofis ya da ev eşyası taşımacılığı yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilecek olan bir belgedir. K Belgesi alınmazsa ne olur? Sorusu da son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Eğer ki K Belgesi olmadan ticari bir amaç ile eşya taşımacılığı yapacak olursanız bunun için cezai bir işlem uygulanacaktır. 

K Belgesi Fiyatları  

K Belgesi fiyatları her yıl düzenlenmektedir. Bunun için K1 Belgesi ne kadar? Gibi almak istediğiniz belgenin türüne göre bir arama yapabilirsiniz. Aynı zamanda K Belgesi yenilme yapılan bir belgedir.