Ezber çime ne demek  bu kelime ne anlama gelir ya da ez bırçime veya ez berçime şeklinde yazılan ve okunan bu kelime tam olarak neyi ifade eder ve hangi dil kökenine aittir. Genel olarak pek çok kişi okunuşu da ezbırcime şeklinde olan bu kelimeyi ezbır çime ne demek küfür şeklinde bir arama kriteri oluşturarak araştırmaktadır.

Ancak ezber çime küfür mü diye soracak olursanız bu bir küfür değildir. Hatta bu sadece bir kelime de değildir. Ezber çime ya da ezbır çime; Kürtçede ben açım anlamına gelen bir cümledir. 

Bu kelimenin Türkçe karşılığını ele alacak olursak Türkçede bırçi ne demek ya da Kürtçede bırçi kelimesi ne anlama gelir diye bir araştırma yapacak olursak, bırçiyi Kürtçeden Türkçeye çevirdiğimiz zaman “aç” kelimesine karşılık geldiği görülecektir. Ez kelimesini ise Kürtçeden Türkçe anlamına çevirdiğimiz zaman “ben” kelimesi olarak bir karşılığı olduğunu görürüz. Sonuç olarak bu iki kelimeyi bir araya getirerek anlamlı bir cümle kurduğumuz zaman ise “ben açım” anlamına gelen bir cümleden söz etmek mümkün olacaktır. 

Ez Bırçime Ne Anlama Gelir? 

Ez bırçime ne anlama gelir? Diye soracak olursanız Kürtçede ben açım anlamına gelen bu kelime, Kürtler için açlık ve yemek yeme ile ilgili bir takım anlamlar taşır. Bu cümle genel olarak açlık durumunu ifade etmek ve yemek yeme gerekliliği için kurulacak olan bir cümledir.  

Ezber Çime Gaziantep’te Ne Anlama Gelir? 

Ez bırçime cümlesi ile en çok Gaziantep ve çevresinde karşı karşıya gelme ihtimalimiz yüksek olacaktır. Ez bırçime cümlesi bu yörede çok fazla kullanılır. Gaziantep halkı için bu cümle farklı bir anlam ifade eder. Gaziantepli biri bu cümleyi kuran bir insanı gördüğü zaman onun aç olduğunu ve yemek yemesi gerektiğini anlar ve olaya hemen müdahale eder. Bu sebepten dolayı Gaziantep için ezber çime ya da az bırçime cümlesi şifre gibi bir anlam taşır. Bu noktada Anadolu insanının da ne kadar misafirperver ve ne kadar paylaşmayı seven bir yapısı olduğunu görmek mümkün olacaktır. 

Kürtçede Ez Bırçime Diğer Anlamları 

Kürtçede ez bırçime benzeri cümleler yani ez berçime diğer anlamları da ben yorgunum, ya da ben sıkıldım gibi anlamlara da gelebilir. Bu tamamen bu kelimenin sesli harflerini çıkartırken bu harflerin ne uzunlukta ya da ne şekilde söylendiği ile de ilgili bir konudur. Kürtçe ya da Türk dilinde bir takım kelimeler, telaffuz ile farklı anlamlara gelebilir. Mesela Türkçe ya da Kürtçe gibi dillerde bazı kelimelerin sonunu uzattığınız zaman o kelimelerin ya da cümlelerin soru cümlesi olmasa bile telaffuzdan dolayı anlamı değişir.