Endüstriyel tasarım nedir ? Sorusu tasarım alanında bir seçim yapmak konusunda karar verme aşamasına gelmiş kişiler tarafından merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkar. Endüstriyel tasarım nedir kısa bilgi verecek olursak; endüstriyel tasarım, herhangi bir ürünün bir kısmı ya da tamamının tasarlanması yani dizayn edilmesi ile ilgilenen alan olarak bilinmektedir.

Bu tasarım, bir ürün hakkında biçim, renk ve doku gibi bir takım faktörlerin belirlenmesi için tasvir edilme şekli anlamına gelir. Bir ürünün ortaya çıkarılması için malzeme seçimi ya da o ürünün daha estetik bir halde görünmesi için yapılan projeler, endüstriyel tasarım alanına giren konular arasında yer alır.  

Endüstriyel Tasarımın Dikkat Edilmesi Gereken Yönleri Nelerdir? 

Endüstriyel tasarımın dikkat edilmesi gereken yönleri nelerdir konusu da son derece önemlidir. Bir ürünün tasarımını yaparken aynı zamanda o ürünün günlük hayatta kullanım alanları da göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir durum olacaktır. Bu sebepten dolayı bir tasarım yaparken ürünün kullanılabilir olması ve pratik bir şekilde işe yaraması da bu konu ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri olmalıdır. 

Endüstriyel Tasarımcı Ne İş Yapar? 

Endüstriyel tasarımcı ne iş yapar? Endüstriyel tasarımcı günlük hayatta kullanılacak olan herhangi bir ürünün estetik bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bu alanda çalışan bir kişi çizim yeteneğine sahip olmalıdır. Çünkü ürünleri tasarlarken ilk olarak bir proje halinde sunum yapacaktır. Bu nedenle çizim yapması gerekir.  Ancak günümüz koşullarında bir takım bilgisayar programlarından yardım alarak da ürünler son derece rahat bir şekilde dizayn edilebilir. Aynı zamanda endüstriyel tasarım yapacak olan kişinin, renk ve desen üzerine de eğitim almış olması ve malzeme seçimini de doğru bir şekilde yapması son derece büyük bir önem taşır. Buna bir nevi sanatsal mühendislik de diyebiliriz. 

Endüstriyel Tasarım İş İmkânı Var Mı? 

Endüstriyel tasarım iş imkânı var mı? Diye soracak olursanız bu konu endüstriyel tasarım alanında ilerlemek isteyen pek çok kişi tarafından sorulan sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Endüstriyel tasarımcı nerede çalışır sorusunun cevabı çok geniş bir yelpazeye yayılır. Bir endüstriyel tasarımcı otomotiv sektörü, mobilya, tekstil ya da tasarım tabanlı herhangi bir firmada görev yapabilir. Sonuç olarak kullanmakta olduğumuz hemen hemen her şeyin bir deseni ve modeli söz konusudur. Endüstriyel tasarımcı bu modelleri ve desenleri çizer ve de bu ürünlerin renk ve dokusuna karar verir.