Call over internet ne demek kelime anlamı olarak bakacak olursak yanına çağırmak yoklama yapmak anlamına gelmektedir. 

Zoom uygulaması ile genellikle hayatımıza girmiş olan bir kavramdır. Zoom uygulamasını daha önce kullanmamış olan kişiler için anlatmak gerekir ise zoom uzaktan bağlantı kurabileceğiniz bir konferans programıdır. Son iki yıldır tüm dünyada gözüken covid-19 salgını ile hayatımıza girmiş olan kavramlardan bir tanesidir. Salgın sürecinde insanların birçoğu ne okula gidebildi ne de işe gidebildi. Ama ne kadar çok kapanmalar yaşansa da insan hayatının devamı için özellikle eğitimin devam etmesi gerekmektedir. Bu anlamda da eğitim devam edebilmesi için uzaktan eğitim uygulamasına geçilmiştir. 

Uzaktan eğitim aşamasına geçildiği zaman bu ilk başta bir travma etkisi yaratmıştır. Hiç bilmediğimiz bir yöntem olarak karşımıza çıkmıştır. Türk toplumu olarak buna oldukça direnç gösterdik. Çünkü biz toplum olarak çok sıcakkanlı yüz yüze iletişimi seven kişiler olarak bu siteme uyumda oldukça zorlandık. İlk pandemi yılında çok büyük zorluk yaşamış olsak da ikinci yıl uzaktan sistem biraz daha oturduk. 

Zoom üzerinden neredeyse tüm özel eğitim kursları ve devlet okulları eğitim vermeye başladı. Burada neyi kast etmekteyiz. Öğretmen bir toplantı başlamakta ve öğrenciler oraya dahil olmaktadır. Öğretmen dersini canlı olarak anlatabilmekte öğrenci de yeri geldiği zaman soru sormaktadır. Bu anlamda oldukça önemli ve hayati bir noktaya yerleşmiştir. 

Zoom uygulaması üzerinde kişinin sesinin karşı tarafa ulaşması için yapılması gereken en büyük etmenlerden bir tanesi şudur. Toplantı başladığını düşününüz alt tarafta kamera ve kulaklık gibi işaretler çıkacaktır. Bu işaretlerden kulaklık olanın üzerine tıkladığınız zaman call over yazmaktadır. Call Over tuşuna bastığınız zaman sesiniz karşı tarafa ulaşmaya başlayacaktır. 

Call Over İnternet Sıkıntısı Nasıl Çözülür? 

Call Over internet sıkıntısı nasıl çözülür? Call over internet özellikle Zoom uygulamasında karşımıza çıkan bir uygulamadır. Özellikle Zoom uygulamasında karşımıza çıkan bu durum sesin karşı tarafa gitmesi için gitmesi gerekmektedir. Bu anlamda Zoom uygulamasında eğer ki karşı tarafın sesinizi duymasını istiyorsanız bu kısmı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. 

Zoom uygulaması internet tabanlı bir uygulamadır. Bu uygulama ile karşınızdaki kişi ile direkt iletişim halinde olarak konuşma imkânınız bulunmaktadır. Tahta olarak kullanabileceğiniz aynı zamanda da slâyt gösterisi yaparak da ders anlatımını daha kalıcı ve aktif hale getirmeniz de mümkündür. Bu anlamda dersi çeşitli etkinliklerle işlemelisiniz. Zoom üzerinde dersler genellikle yarım saat şeklinde planlanmaktadır. 40 dakikada bir Zoom süresi dolduğu için kapanmaktadır. 

Zoom Sadece Eğitim İçin Mi Kullanılır? 

Zoom sadece eğitim için mi kullanılır hayır sadece eğitim için kullanılmamaktadır. Zoom uygulamasını iş yerlerinizde yapacağınız toplantılar için de kullanmanız mümkündür. Hatta toplu aile görüşmeleri için de kullanılabilinir.